Tillstånd för och förbud mot utlämnande inom hälso- och sjukvården

På den här sidan beskrivs hur kunden kan påverka utlämnandet av sina patientuppgifter. Kunden kan påverka utlämnandet av uppgifter genom att ge tillstånd för eller meddela förbud mot utlämnande.

Utlämnande av uppgifter mellan tjänstetillhandahållare inom hälso- och sjukvården förutsätter tillstånd för utlämnande

Patientuppgifterna är alltid tillgängliga för den tjänstetillhandahållare vars personuppgiftsansvar de hör till. Användning av uppgifter kräver en gällande kund- eller vårdrelation och åtkomsträtt till uppgifterna i fråga.

När tjänstetillhandahållaren utnyttjar uppgifter i ett annat register är det fråga om utlämnande av uppgifter. Uppgifterna kan lämnas ut:

  • mellan olika välfärdsområden
  • mellan offentliga och privata tjänstetillhandahållare
  • mellan hälso- och sjukvårdens register i välfärdsområdet och företagshälsovårdens register
  • mellan välfärdsområden och andra offentliga tjänstetillhandahållare.

Det är möjligt att lämna ut uppgifter när kunden har gett sitt tillstånd för utlämnande av patientuppgifter (tidigare samtycke). Kunden kan ge tillstånd för utlämnande när hen har fått informationen om Kanta-tjänsterna.

Tillståndet för utlämnande förnyas

Fram till den 31 december 2023 gör tillståndet för utlämnande det möjligt att lämna ut uppgifter som sparats i Kanta-tjänsterna.

I fortsättningen kan med ett tillstånd för utlämnande lämnas ut också sådana uppgifter som inte finns i Kanta-tjänsterna. Då får till exempel även uppgifter som antecknats på papper lämnas ut från ett välfärdsområde till ett annat eller mellan den offentliga och den privata hälso- och sjukvården.

Kunden ska uppdatera sitt tidigare tillstånd för utlämnande så att det också möjliggör utlämnande på annat sätt än via Kanta-tjänsterna. Det är möjligt att uppdatera tillståndet för utlämnande i MittKanta och senare även inom hälso- och sjukvården.

Tillståndet för utlämnande gör det möjligt att lämna ut även andra uppgifter än de som sparats i Kanta-tjänsterna efter det att de ändringar som behövs har gjorts i informationssystemen inom hälso- och sjukvården.

Tillståndet för utlämnande av patientuppgifter omfattar både befintliga och framtida patientuppgifter. Ett tillstånd för utlämnande gäller tills vidare. Kunden kan om hen så önskar återkalla sitt tillstånd för utlämnande.

Tillstånden för utlämnande är sektorspecifika för hälso- och sjukvården respektive socialvården.

I vilka situationer behövs inte tillstånd för utlämnande av patientuppgifter?

Inom den offentliga hälso- och sjukvården i landskapet Nyland behövs inget tillstånd för utlämnande av uppgifter, om kunden har fått version 1.1 eller 2.0 av informationen om Kanta-tjänsterna.

När hälso- och sjukvårdsuppgifter som uppkommit i samband med köpta tjänster rör sig mellan tjänsteproducenten och serviceanordnaren är det inte fråga om utlämnande av uppgifter, och därför krävs inget tillstånd för utlämnande av kunden.

Förbud mot utlämnande inom hälso- och sjukvården

Kunden kan begränsa utlämnandet av sina uppgifter genom att meddela förbud mot utlämnande. Utlämnandet av uppgifter kan förbjudas

  • mellan olika tjänstetillhandahållare inom hälso- och sjukvården
  • mellan olika register hos samma tjänstetillhandahållare inom hälso- och sjukvården.
  • Om kunden inte vill att hens patientuppgifter ska lämnas ut i Nyland kan utlämnandet begränsas genom förbud mot utlämnande.

Uppgifter för vilka kunden har meddelat förbud mot utlämnande lämnas inte ut via Kanta-tjänsterna mellan olika tjänstetillhandahållare eller mellan olika patientregister. Enligt kunduppgiftslagen gäller förbuden även uppgifter som lämnas ut på annat sätt. I vissa hälso- och sjukvårdsorganisationer har förbuden redan tidigare kunnat beaktas även vid utlämnande på annat sätt än via Kanta-tjänsterna. Om uppgifter lämnas ut på annat sätt än via Kanta-tjänsterna, till exempel på papper, ska det kontrolleras om kunden har meddelat förbud.

Kunden kan rikta förbud mot utlämnande som gäller

  • alla patientuppgifter
  • en enskild servicehändelse
  • en tillhandahållare av offentliga hälso- och sjukvårdstjänster, till exempel ett välfärdsområde
    • alla register
    • offentlig hälso- och sjukvård
    • företagshälsovård
  • ett register inom den privata företagshälsovården.

Från och med den 2 januari 2024 kan förbud mot utlämnande meddelas gällande alla patientuppgifter och gällande ett register inom den privata företagshälsovården. Inom hälso- och sjukvården är det möjligt att beakta dessa förbud först när de ändringar som behövs har gjorts i tjänstetillhandahållarens informationssystem.

Inom den privata hälso- och sjukvården är det inte möjligt att meddela förbud som gäller alla tjänstetillhandahållarens register.

Anvisningar för kunden om hur man ger tillstånd för och meddelar förbud mot utlämnande inom hälso- och sjukvården

Kunden kan ge tillstånd för eller meddela förbud mot utlämnande av sina uppgifter i samband med besök hos hälso- och sjukvården. En yrkesperson inom hälso- och sjukvården för in kundens viljeyttring i sitt eget patientdatasystem, från vilket den lagras i Viljeyttringstjänsten i Kanta-tjänsterna.

Kunden ska på begäran få en utskrift av ett sammandrag av de förbud hen har meddelat. Vid behov kan kunden också få en utskrift av sitt tillstånd för utlämnande. Pappersblanketterna undertecknas inte och arkiveras inte av tjänstetillhandahållaren.

Utlämnande av uppgifter mellan socialvården och hälso- och sjukvården

Senast den 1 mars 2027 blir det möjligt att lämna ut uppgifter via Kanta-tjänsterna mellan socialvården och hälso- och sjukvården. För sådant utlämnande krävs separata specificerade tillstånd för utlämnande. Fram till dess krävs kundens lokala samtycke för utlämnande av uppgifter mellan olika sektorer.

Vi berättar mer om de nya tillstånden för utlämnande mellan olika sektorer senare på kanta.fi.

Vanliga frågor

Kundens uppgifter kan utnyttjas inom välfärdsområdena och användas i större utsträckning än tidigare inom hälso- och sjukvården Offentliga tjänstetillhandahållare som tidigare varit verksamma i området har slagits samman till en tjänstetillhandahållare, dvs. välfärdsområdet. Varje område har sitt eget register över patientuppgifter inom hälso- och sjukvården, patientuppgifter inom företagshälsovården och klientuppgifter inom socialvården.

Med tillståndet för utlämnande kan kunden säkerställa att uppgifterna också rör sig mellan välfärdsområdena samt mellan privata och offentliga tjänstetillhandahållare. Med förbuden kan man ytterligare begränsa utlämnandet av uppgifter mellan tjänstetillhandahållare, till exempel mellan välfärdsområdena samt mellan offentliga och privata tjänstetillhandahållare.

Innan välfärdsområdena inleder sin verksamhet förhindrar inte förbuden användningen av uppgifterna inom det berörda välfärdsområdets hälso- och sjukvård.

Tjänstetillhandahållarspecifika förbud kan ytterligare ställas mot välfärdsområdets register inom den offentliga hälso- och sjukvården. Om kunden vill säkerställa om det gamla tjänstetillhandahållarspecifika förbudet även täcker välfärdsområdets hälso- och sjukvårdsregister, kan detta säkerställas via patientdatasystemet.


Uppgifterna kan lämnas ut i Nyland via den lokala databasen om kunden har fått version 1.1. eller 2.0 av informationen om Kanta-tjänsterna. Dessa versioner innehåller information om den temporära rätten att få uppgifter i Nyland.

Detta innebär att uppgifter kan lämnas ut mellan offentliga tjänstetillhandahållare i Nyland på grundval av informationen om Kanta-tjänsterna och att utlämnandet inte kräver kundens tillstånd för utlämnande.

Patientdatasystemet identifierar om kunden inte har fått den senaste versionen av informationen om Kanta-tjänsterna och vägleder användaren att informera kunden på nytt.

Om kunden har fått äldre information än version 1.1 eller 2.0 kan uppgifter lämnas ut via Kanta-tjänsterna, om kunden har gett tillstånd för utlämnande. Då är det inte tillåtet att lämna ut uppgifter via den lokala databasen.

Om kunden har begränsat utlämnandet av sina uppgifter genom förbud, hindrar förbuden utlämnandet av uppgifterna. Detta påverkas inte av vilken version av informationen kunden har tagit emot.

Läs mer:

Kunden vill utfärda eller häva ett förbud i samband med uträttande av ärende

Om kunden inte har redigerat sina förbud efter 2.1.2024 i MittKanta eller hos en sådan tillhandahållare av tjänster, som använder den förnyade förbudsblanketten, har en ny typ av förbudshandling inte skapats för kunden. Då går det fortsättningsvis att redigera personens förbud inom hälso- och sjukvården. Det går däremot inte att utfärda nya förbud, det vill säga omfattande förbud eller förbud mot utlämnande som gäller register inom den privata företagshälsovården, utan att den nya förbudsblanketten är tagen i bruk i systemet.

Om en ny typ av förbudshandling har skapats för kunden, är det möjligt att kundens förbud inte alls går att behandla inom hälso- och sjukvården. Detta innebär till exempel att det inte är möjligt att utfärda nya förbud för kunden, eller att kundens förbud inte går att återkalla inom hälso- och sjukvården.

I dessa situationer går det att uppmana klienten att utfärda det förbud hen önskar i MittKanta, eller hos en tillhandahållare av tjänster som tagit i bruk förbudsblanketten. Det är viktigt att klargöra för kunden, att de nya förbuden kan beaktas inom hälso- och sjukvården vid utlämnande utanför Kanta vartefter de är tagna i bruk i datasystemet.

Om kunden vill att hälso- och sjukvården ska kunna se uppgifter vars tillgång hen tidigare har förbjudit, måste förbuden återkallas. Hälso- och sjukvården ska beakta följande omständigheter:

  • Om det inte går att återkalla förbuden i datasystemet eller om kunden inte själv kan återkalla sina förbud i MittKanta, kan vårdpersonalen överväga att använda nödsökning.
  • Om kunden har förbjudit utlämnande av sina uppgifter även i en nödsituation, är det inte möjligt att få fram uppgifterna via Kanta.

Uppgifter ska lämnas ut till exempel på papper från en tillhandahållare av tjänster till en annan

Om vårdpersonal lämnar ut patientuppgifter till en annan tjänstetillhandahållare på annat sätt än via Kanta, till exempel på papper, ska hen beakta eventuella förbud. Om kunden har nya förbud kan vårdpersonalen inte kontrollera dem i patientdatasystemet, om de nya förbuden inte är tagna i bruk i systemet. Det går att informera kunden om att det inte är möjligt att se förbuden i systemet och begära ett separat specificerande samtycke för att kunna lämna ut uppgifterna.

Vårdpersonalen får anvisningar av sin egen organisation för begäran om samtycke och dokumentering.

Ett omfattande förbud mot att lämna ut personuppgifter hindrar att uppgifter rör sig mellan olika register och personuppgiftsansvariga, det vill säga till exempel mellan välfärdsområden och mellan ett välfärdsområde och en privat tjänstetillhandahållare. Förbudet gäller både alla befintliga patientuppgifter och alla patientuppgifter som uppkommer i framtiden. När man meddelar omfattande förbud mot att lämna ut personuppgifter är det möjligt att välja om förbudet gäller också i en nödsituation. Då lämnas uppgifterna inte ut från Kanta-tjänsterna ens vid nödsökning.

Också avsaknaden av tillstånd för utlämnande hindrar att uppgifter rör sig mellan olika register och personuppgiftsansvariga. Om en kund inte har gett tillstånd för utlämnande eller har återkallat sitt tillstånd, kan uppgifterna ändå lämnas ut i en nödsituation. 

Läs mer

Sidan har uppdaterats 25.3.2025